Nejste přihlášen(a) | Přihlásit se

Tento rok se uskutečnilo TSM velikonočko na Vysočině na Milovech pro orienťáky v dobře známém penzionu Poslední Míle. Ačkoli účast díky klubovým soustředěním nebyla vysoká, troufám si říct, že o to větší byla kvalita a svěřenci se dokonce mohli poměřit se svými soupeři z jičínského klubu.

Soustředění započalo pátečním odpoledním tréninkem sudá-lichá, abychom si zvykli na místní terény a rozmysleli si, čeho bychom si měli v lese všímat.

Ještě ten večer jsme si loupli nočák, jako modelový trénink na MČR, které se koná následující víkend (držím palce děcka!). I přes silný strach z noci našich dorostenek se všichni vrátili plni pozitivních zážitků.

Další den pro nás byl trochu překvapením sníh, který pokryl celý les. Nás však taková maličkost nezastavila a dopoledne jsme poměřili síly s jičíňákama na downhill middlu. Během odpoledne již sníh zmizel a tak si Egg hunt, který si pro nás připravil Kuba, všichni užili.

Neděle byl z pohledu tréninku nejnáročnější den. Dopoledne jsme se postavili na start klasické trati, která pro starší kluky měřila přes 9 km a nabídla velmi zajímavé postupy, které zavařilili nejednu hlavičku. Po obědě se kluci vydali na hledání proutků a holky zatím vymýšleli plány na další den. Přemýšlení však bylo narušeno farstovanými úseky, které už pro mnohé byly tak akorát. Každý se ještě kousl a myslel už na další ráno.

V to si pro nás holky připravili šifrovačku, která se nám snad poprvé povedla rozluštit a nemuseli jsme prosit o nápovědu. Holky jsme tedy lehce vyšupali a připravovali na americké štafety proti našim jičínským kamarádům. Při nich jsme nechaly naše poslední zbytky sil a po obědě alou vyšupat maminku domů.

Cestou zpátky jsme ještě navštivili dům oběšených panenek. Ještě že jsme se tam nepodívali před nočákem 😉

Chci moc poděkovat všem svěřencům za skvělý přístup k tréninkům a taky, že s nima není nuda.

Tak zdar na dalším soustředění.

Koště

Fotky od Káti

=================================================================================

Analýzy tréninků:

Sudá lichá – GPS

NočákGPS1, GPS2

MiddleMezičasy, GPS

Egg hunt GPS

KlasikaMezičasy, GPS

Okruhy Mezičasy, GPS

rozpis

seznam přihlášených

fotografie

Program

pátek:
freeorder D12 D14 H10 H12 H14 výsledky mezičasy
nočák D12H10 D14 H12 H14 výsledky

sobota:
midle D12 D14 H10 H12 H14 výsledky mezičasy
štafety MAPA výsledky úseky mezičasy výsledky DH10 mezičasy DH10
miništafety MAPA výsledky mezičasy

neděle:
2 s jedním čipem tam a zpět DH12 DH14 výsledky nehodnoceny

Letošní velikonoční soustředění jsme měli původně naplánované v Černé Vodě (prostory ME 2016, Vidnava atd.), rok dopředu jsme měli zajištěný penzion. Kvůli embargu pro MS 2020 jsme však museli lokalitu operativně změnit, nakonec rozhodnutí padlo na Písek, kde se běžela loni na podzim béčka v pěkném prostoru a oddíl OPI má v okolí města i další mapy. Zázemí celému soustředění poskytl DDM v Písku, plná penze pak byla ve vedlejší budově.

V týdnu před soustředěním chodila řada omluvenek – zranění a hlavně nemoci. Navíc úspěšní nominanti na CEYOC měli individuálnější plán, a tak náš vytvořený program absolvovala méně než polovina původně přihlášených. Ten odstartoval čtvrteční týmovou hrou, která však prověřila všechny účastníky i po mapové a mentální stránce. Ihned večer pak proběhl první z NOBu v přilehlém lese na mapě, která byla trochu starší. Pátek ráno byl tréninkový závod na klasické trati, odpoledne kombotech s prvkem, který se dá nazvat jako labyrint nebo bludiště. Pomocí GPS záznamů se dalo posoudit, kdo opravdu úspěšně zdolal nástrahy zdí nebo průchodů. Sobota patřila sprintu přímo v centru Písku a následné mapově-technické hře na místním atletickém oválu.

Odpoledne vyplnil „výběh za proutím“, ale také odpočinek. Aprílová neděle začala ranním middle, který prověřil všechny po fyzické a hlavně mapové stránce. Odpoledne zase bylo trošku volnější (hry, slackline, fresbee, …), před večeří se stihl také ještě více než hodinový rozbor dopoledního závodu. Zhruba v 20:45 odstartoval druhý NOB, tentokrát byl hromadný start. Starší kluci (H18-20) měli start posunutý až na 1:00 tak, aby se připravili hlavně mentálně na podobný start i na Tiomile, která nás čeká již za 4 týdny. Pondělní ráno patřilo tradičnímu hledání dívek a omlazujícím jevům. Hledání nebylo příliš úspěšné, ale nakonec vše dobře dopadlo a naše holky budou zase další rok krásné a mladé. Štafety dvojic – to byl poslední trénink na soustředění. Oběd. Cesta domů. A regenerace…

 

Výsledky, mapy, GPS

Čtvrtek 29. března

Pátek 30. března

Sobota 31. března

Neděle 1. dubna

Pondělí 2. dubna

 

Do teplých krajin za kvalitními kilometry?  To byla naše podzimní vize, kdy jsme navíc chtěli udělat cenově velmi dostupné soustředění. Bohužel kvůli studené frontě z Ruska bylo počasí dost chladné (lehce pod nulou), jeden z tréninků byl i přemístěn. Na druhé straně to nebylo zase tak hrozné, jak jsme očekávali těsně před příjezdem a kromě docela dost náročné klasiky v lese sníh skoro nebyl.

Zázemí nám poskytl Hostel Pliskovica. Jednotlivé tréninky byly v okolí do vzdálenosti 50 km, jeden den byl situován i u moře.

Zde přinášíme soupis všech tréninků a výsledků:

Pondělí 26.2.
– příjezd okolo 10:30
– odpoledne: seznamovací trénink + SIčák
– SIčák: výsledky, mezičasy

Úterý 27.2.
– dopoledne: dlouhé postupy – startovka, výsledky, mezičasy, GPS: D, H
– odpoledne: sudá/lichá paměťák – D, H

Středa 28.2.
knockout sprinty:
– startovka Q,
– kvalifikace: mapa, rozbor postupů 1, rozbor postupů 2, GPSvýsledky, mezičasy
– semifinále: výsledky, mezičasy, tratě
– finále: výsledky, mezičasy, tratě

Čtvrtek 1.3.
– dopoledne: opakované starty: GPS (trénink byl přemístěn kvůli 40 cm sněhu v původní lokalitě; trénink připraven Slovinci)
– odpoledne: výběh a posilování

Pátek 2.3.
– dopoledne: klasická trať (tréninkový závod)
– startovka
– GPS: dlouhá, střední, krátká
výsledky, mezičasy

Sobota 3.3.
– dopoledne: middle (tréninkový závod)

startovka (start 00=9:45)
výsledky, mezičasy
– mapy: H, D
– GPS: H, D
– odpoledne: výlet k jeskyni, odjezd

Fotky Domči Pachnerové a Pavla Pachnera
Fotky Honzy Kočíba

 

V sekci Dorostenci -> Akce naleznete rozpis Velikonočního soustředění, které jsme museli kvůli embargu MS v MTBO 2020 přesunout do Písku. Přihlášky jsou do 12. března 2018 přes stránky SCM JO.

Vyšel nový dokument pojednávající o činnosti TSM. Je ke stažení zde.

Tiomila na obzoru!

V nové sezóně se vydáme i na sever – na velice prestižní švédské štafety Tiomila. První propozice jsou zde (nebo zde v PDF), přihlášky jsou do 15. ledna 2018. Některé drobnosti se mohou ještě poté změnit, o všem budete dostatečně s předstihem informováni.

Pro rok 2018 bylo zařazeno 20 závodníků do TSM JO, máme již potvrzený kalendář akcí:

 

O víkendu (10. – 12.11.) proběhlo tzv. úvodní soustředění SCM a TSM JO u rozhledny Slovance. Tak jako tradičně bylo cílem se hlavně navzájem poznat, více než na mapu se zaměřit na vytrvalost a také došlo na zajímavé přednášky. To vše v docela náročných podmínkách – během víkendu napadlo pár centimetrů sněhu a bylo docela chladno. Zároveň mělo být soustředění motivační do dalšího (zimního) tréninku, což se snad povedlo.

V pátek odpoledne (ale už za tmy) byla na rozehřátí připravena první týmová hra, která byla zaměřená na držení směru, správný odběh, spolupráci s buzolou, odhad vzdáleností a hlavně – spolupráci v týmu. Každý tým měl v co nejkratším čase orazit všechny kontroly v pořadí. Tým dostal vždy dvě mapy, ale pravidlem bylo, že vždy min. jeden člen týmu musí být na startu.
Ukázka mapy jedné z variant

Po večerní „nalejvárně“ (pravidla SCM/TSM, plán akcí 2018 – k nahlédnutí zde) následovalo čtení básní o trenérech. Tvůrčí kreativita všech byla jedinečná.

V sobotu dopoledne byla na programu další týmová hra („Po stopách zemřelých“). Na základě znalostí a studie Katky Kaškové, která vytipovala řadu nádherných míst, vznikl trénink s časovým limitem 3 hodiny a zase to bylo hlavně o týmové strategii.

Výsledky týmové hry 

Po stopách zemřelých – mapa

Odpoledne byl připraven jediný trénink, kde trochu hrála roli o-mapa. Vlastně také ne. Už v pátek si dorostenci měli do mapy, kde byla jen trať a dohledávka, zakreslit záchytné body. Předtím i proběhla zajímavá diskuze, na co a jak se zaměřit nebo naopak co nám na trati vůbec nepomáhá. Tempo bylo volné, důraz byl hlavně na čistý výkon.

GPS tracking: Dlouhá, Krátká

V sobotu večer se uskutečnily dvě přednášky. Nejdříve Picánek krátce pohovořil o novém ISOMu 2017 (co se mění, kdy a na co si dát pozor), posléze po večeři měla téměř dvouhodinový blok Niki Kochová, která se profesně zabývá výživou sportovců. Velmi poutavě vyprávěla, na co si dát pozor, kdy je dobré co jíst, co je jen reklamní klam atd. To, že přednáška vzbudila velký (a pozitivní) ohlas svědčí i to, že padly desítky, možná stovky (:-)) dotazů.

Odpočinek a v neděli ráno zase „do šichty“. Tentokrát trenéři připravili měřený okruh, který měl lehce na 1000 m. Vedl v kopcích, bažinách, hustnících, v úsecích, které jsou dost nepřehledné. Počet okruhů byl odstupňován podle věku a pohlaví. Kromě běhu ale vždy na začátku okruhu každý dostal mapu se 4 kontrolami. Ty si v průběhu krosu měl namapovat a nakreslit je posléze „v depu“ (mapu odevzdal asi 50 m před tím). Byla to mírná simulace O-400, kterou všichni znají z STM, nicméně o trochu více v „orienťáckém“ provedení. Po startu kluků začlo docela sněžit, takže některé mapy byly trochu mokré a hůře se na ně zakreslovala kolečka.

O-kros (mapa okruhu)

O-kros výsledky

 

 

  • Náhradní termín STM – Pardubice (15.10.)
    Přihlášky na tento termín jsou do 12.10. Přihlášky přes tento formulář: http://vd-ob.cz/?page_id=2392.
  • Úvodní soustředění SCM a TSM na Slovance (10.-12.11)
    Veškeré informace a přihlášky zde. V případě, že nemáte přístupová hesla, přihlašujte se Adéle Havlové (AdikB@seznam.cz). Soustředění je otevřené pro všechny (ročníky 1997 – 2003).