V letošním roce jsme v SCM/TSM JO zavedli novinku v podobě sprintového soustředění. Sprint už nemůžeme nazvat jen padisciplínou, od roku 2020 bude každé dva roky MS pouze sprintové, hned dva české šampionáty mají sprintový přídomek a ať se nám tato disciplína líbí nebo nelíbí, je potřeba sprintovou rutinu pořádně natrénovat, protože většinou sprint bývá pouhým doplňkem běžných tréninků.

Vybrali jsme oblast, která se nachází v našem regionu a nabízí parádní možnosti pro tuto disciplínu – Litoměřice. Ubytování nám poskytla Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, v místě bylo také stravování. Na programu byly 4 sprintové trénink, bohatý večerní program a návštěva bazénu. K nahlédnutí pokyny k akci. Protože sprintové mapy rychle zastarávají, byla nutná revize, kterou obstaraly holky Havlovy. Díky!

Vše jsme odstartovali v pátek chvíli před večeří tréninkem nazvaným „Sprintotech“. Podobně jako „klasický kombotech“ měl za cíl posílit sprintovou rutinu/techniku. V první části byl relativně úzký had bez kontrol, po otočení mapy pak trénink na šváby, které jsou už skoro pravidelnou součástí v různých formách všech sprintů. Běželo se volně, bez měření.
Mapa: 1. část, 2. část, rozbory: K1, K2, K4, K5, K6, K7.

Před prvním trénink…

Večer jsme na trénink navázali rozborem a také zajímavou přednášku o přípravě na sprint. Matěj Burda na konkrétním případě MČR v Čáslavi ukázal, jaké podklady využít, na co se zaměřit a také vyzpovídal nejlepší české závodníky – Vojtěcha Krále a Terezu Janošíkovou – které odkryly své tajemství o přípravě na důležité závody. Proběhlo také losování složení sprintových štafet.

V sobotu ráno tak byly na západním okraji centra Litoměřice připraveny sprintové štafety. Ty měly trochu jinou formu, než ty klasické, když každý běžel dva úseky, přičemž jeden měl od 0,9 do 1,3 km. Běželo se na SIAC. Rychlé čtení mapy, rozhodování o volbách postupu, ale také být v kontaktu a být aktivní. O tom byl dopolední trénink, kde nakonec zvítězila dvojice Petr Synek a Vendula Růžičková.
Rozbor a farsty: 1. a 2. úsek, 3. a 4. úsek, Výsledky: telegrafické, s mezičasy

Video dokumentující dopolední sprintové štafety v Litoměřicích

Odpoledne jsme šli trénink s názvem „Schodiště“. Schody jsou nedílnou součástí každého sprintu. Je potřeba po nich rychle běhat (a zvolit dobrou taktiku), ale také na nich mapovat nebo připravovat si postupy. Bylo připraveno tak šest okruhů s délkou okolo 500-600 metrů, přičemž první část byla po schodech nahoru po neznačeném úseku (konec vždy jiný, byla zde krabička), poté následovaly 2-3 kontroly a seběh po jiných schodech dolů. Na konci byla ještě poslední kontrola, kde bylo nutné čtení popisů, protože v jedné malé oblasti byly rozmístěny 4 kontroly.
Mapy: A, B, C, D, E, F; výsledky: s mezičasy

Takové bylo odpolední Schodiště…

Po tréninku následovala návštěva bazénu a byl čas na krátkou regeneraci. Po večeři následoval znovu večerní program. Kromě nezbytných rozborů trenéři připravili i interaktivní hru ROZHODNI!SE, při které bylo potřeba se za krátký okamžik určit optimální volbu postupu, odpovědět na otázku nebo schématicky nakreslit postup.

Poslední trénink byl závod ve sprintu, při kterém nám byla s dovolením poskytnuta trať a mapa z nominačního závodu ve sprintu, kterou absolvovali čeští reprezentanti před SP v Praze (září 2018). Tratě nabídly řadu voleb, umělých překážek a těžších dohledávek, a tak to bylo pomyslné vyvrcholení soustředění. Každý měl i za úkol se ráno chovat jako před důležitým sprintem – nasnídat se v době, kdy je zvyklý před závodem, na start doběhnout pomocí warm up mapy, pořádně se rozcvičit a rozběhat…
GPS: kluci, holky, rozbor: zde, výsledky: s mezičasy

Soustředění lze považovat za úspěšně a velký dík patří všem zúčastněním, protože všichni odvedli maximum. Určitě to nebylo poslední sprintové soustředění. Zároveň jsme se snad poučili z řady chyb a v Čáslavi nebo v Pardubicích vše prodáme!

Fotky od Káti Kaškové.

Picánek