O víkendu 3. – 5. března vyrazilo SCM a TSM Ještědské oblasti do – pro nás – neprobádaných terénů v okolí Prahy, konkrétně do Říčan a okolí. Jako místo pro ubytování a stravování nám posloužila Říčanská hájovna uprostřed lesa, který byl zmapován. Vaření proběhlo trenérskými silami, asi už dlouho nikdo nebude chtít dělat 220 toastů :-). Pokyny k soustředění a programem jsou k dispozici zde.

Trenéři byli tentokrát často v kuchyni

V pátek po příjezdu všechny čekal NOB s intervalovým startem na trati s řadou motýlků. Velká část tratě byla záměrně v hustnících, kde bohužel ale číhala řada divočáků. Taktika byla – rovně nebo oběhnout? Mnozí zjistili postupem, že oběhnutí se mnohdy vyplatí i za cenu dvojnásobné délky.
3Drerun: H20, H16+D20, D16

V sobotu ráno byl připraven trochu delší middle (H – 5 km, D – 3,4 km) na mapě Aldašín. Terén, který z části byl rovinatý, místy kamenitý a pochopitelně nechybělo i řada hustníků. Smyslem bylo oběhnout trénink v rychlejším tempu s důrazem na kvalitní čtení mapy. Tréninků se zúčastnili i běžci z Tretry Praha, Kamenice, Pragovky a účastníci Šulda openu. Výsledky najdete zde, mezičasy pak tady.
3Drerun: H, D

Vysvětlování odpoledního tréninku.

Odpoledne jsme se vydali 5 km od Hájovny k tréninku nazvaném „Azimuťák“. Cílem bylo trénink oběhnout v podstatě po čáře a minimálně se od ní odchýlit. Nejen na minulých soustředěních často dorostenci při rozboru říkají: „Šel jsem na směr“. V reálu to ale často vypadá zhruba takto: „Nějak jsem tak random tam šel“. Proto si myslíme, že takové tréninky mají velké opodstatnění – držet směr pomocí buzoly a ťukat si významné body na spojnici. V první části byla mapa kompletní, v druhé pak bez linií. Večer pak proběhl důkladný rozbor tréninků s dataprojektorem i po skupinkách s trenéry.
3Drerun: 4,2 km, 5,5 km, 7,0 km

Večerní rozbor postupů.

Soustředění bylo zakončeno možná novou o-disciplínou: Americké krosomikr-o štafetky. Běželo se ve dvojicích. První oběhl svůj okruh, který měl cca 1 km v terénu s řadou detailů a hlavně kontrol, které byly od sebe vzdálené i jen několik málo metrů. Na základě mapy a popisu kontrol (ale bez kódů) musel orazit správné. Po doběhnutí do cíle předal čip spoluběžci a běžel terénní kolečko o délce cca 250 m. Spoluběžec mezitím čip nechal vyčíst a zjistil, kolik má chyb. Po doběhnutí kolečka nahlásil počet chyb, za každou bylo jedno trestné kolo. Až je doběhal, vyrazil na trať druhý. Takto bylo až 11 úseků (pro DH16 9 úseků) na dvojici, každý tedy naběhal na mapě a v tempu 5-7 kvalitních km.
Mapa: úseky-1.část, úseky – 2. část, všechny kontroly

Po krátké zhodnocení jsme se odebrali domů. Další soustředění, které nás čeká, je to Velikonoční.

Fotky od Matěje Burdy

Start nedělních štafet.