Bílé Velikonoce v Podvrší
EDIT: Video ze soustředění naleznete zde (autor Honza Šmaus).
Letošní dorostenecké soustředění TSM a SCM Ještědské oblasti proběhlo v penzionu Podvrší nedaleko Osečné a Lázní Kundratic, kde jsme se stravovali. Již při pátečním příjezdu jsme byli překvapeni výší sněhové pokrývky, která postupně během víkendu sice zmizela, ale i při pátečním programu byla trochu limitující. Běhali jsme na mapě z loňského MČR na klasické trati, která byla dostačující pro absolvování celého programu soustředění.
Pátek
Sudá-lichá
První trénink byl zaměřen na seznámení s místním reliéfem i způsobem mapování, trať byla postavena ve všech typech terénu, kde nás čekaly další tréninky. Trénink byl ve dvojicích a běželo se způsobem sudá-lichá, přičemž dvojice měla jen jednu mapu, kde na jedné straně byly jen liché, na druhé jen sudé kontroly. Úkolem prvního bylo dovést druhého na kontrolu, obrátit mapu a předat druhému. Ten měl na základě vnímání terénu a okolní krajiny určit místo kontroly a dovést spoluběžce zase na další kontrolu. Na každé další kontrole proběhla výměna.
Trénink nebyl měřený.
Mapy: A_lichá, A_sudá, B_lichá, B_sudá
Kombotech
Odpolední fáze byla zaměřená na různé techniky OB. První část proběhla na kulaté mapě, kde byla pouze hnědá barva (vrstevenice, prohlubně, kupy atp.). Před soustředěním jsem trochu „vyměkl“ a doplnil i SJ čáry, i když účelem byla orientace podle vrstevnice. Úkolem bylo proběhnout linii o délce cca 4 km. Na to navázal již téměř tradiční SIčák – krátký rychlý middlík se sníženou viditelností a drobnými terénními tvary s důrazem na směry a dohledávku. Bohužel jsme při roznosu zjistili, že většina objektů je velmi podměrečná (kameny 10-15 cm, kupky do půl metru, řada jam nebo prohlubní nebyla vůbec znatelná). Jako zajímavý faktor tréninku se ukázal fakt, že v prostoru byla ještě jedna kontrola navíc (ale dostatečně vzdálená od kontrol), která řada závodníků rozhodila. Z cíle SIčáku se pokračovalo do místa ubytování pomocí tzv. hadice, v mapě byl pouze koridor mapy o velikosti 6 mm a kontroly, které bylo potřeba oběhnout. Trať byla postavena tak, aby využila všechny nástrahy terénu – hustníky, kopce s detaily i rovinatější partie s minimem záchytných bodů. Délka hadice byla cca 4,7 km s možností zkrácení.
Mapy: kruh_vrstevnice, kruh_normální mapa, Sičák, hadice
Výsledky: SIčák, SIčák mezičasy
Sobota
Long
Stěžejní fází soustředění byl sobotní long s hromadným startem a řadou motýlků, které dostatečně oddělily startovní pole. Stavitelem tratí byl Pekka Karvánek a trénink byl společný s OK Jiskra Nový Bor. Na tratí se vyskytovala řada voleb, i zdánlivé „jednoduchých“ míst, které však i některé zkušené závodníky pořádně vyškolily. Pramení z toho jasné upozornění – nepodceňovat žádná místa na trati a mít vždy plán.
Mapy: A, , C
Výsledky: celkové, mezičasy
Analýza: 3DRerun dlouhá, 3DRerun krátká
O-hra
Po náročné dopolední fázi byl na čase odpočinek a také o-hra, která měla za cíl jiným způsobem nahlížet na mapu. Mezi úkoly patřilo revidování mapy, najít v dané oblasti 8 kontrol a zanést do mapy nebo najít optimální postup. Vše volným tempem, večerní program (NOB) byl nakonec díky velké únavě účastníků zrušen.
Mapa: O-hra komplet
Úkoly: PDF
Neděle
Dvoukolový sprint
V neděli brzy ráno jsme se vydali znovu za Boráky, tentokrát přímo k penzionu Uran ve Stráži p. Ralskem, kde byli ubytováni. Na programu byl dvoukolový sprint, který opět připravil Pekka, navíc na nové mapě, kterou společně s Matem vytvořili před soustředěním. I když mapa měla své malé mouchy, tak to byl velmi kvalitní trénink s důrazem na techniku uplatňovanou ve sprintu (čtení a porozumění mapy v ISSOM, rychlé rozhodování a bezchybná realizace).
Mapy: 2.kolo
Výsledky: 1. kolo celkové, 2. kolo celkové, Mezičasy 2. kolo.
Middle
Poslední fází měřenou na SI byl middle bez kódů v rovinatém terénu, který byl z části bažinatý, ale hlavně s velkým výskytem hrázek. Náročnější byla i podložka a viditelnost trochu snížená. Zaměření tréninku spočívalo v pečlivé realizace postupů s jasným náběhem a určením dohledávky. Bohužel jedna dvojice kontrol byla na objektech, které nebyly v reálu zřejmé (konce hrázek nevýrazné). Za každou špatně oraženou kontrolu byla penalizace 3 min. Celá trať byla postavená formou okruhů, kratší trať měla jen A a B.
Mapy: okruh A, okruh B, okruh C
Výsledky: mezičasy, celkové výsledky
Pondělí
Štafety
Celý program byl ukončen dvoučlennými štafetami. Celkem bylo připraveno 7 různých úseků, každý na jiné mapě, která byla nějak upravena (chyběly některé objekty, zakrytá místa nebo se běželo na ortofotu).
Snahou bylo vytvořit dvojice, jejíž součet výkonu bude mít každá dvojice stejný, což je velmi subjektivní záležitost. Stejně tak nalosování jednotlivých úseků. Cílem však bylo vyždímat poslední zbytky sil a trochu se na Velikonoční pondělí pobavit.
Komentáře »
No comments yet.
Leave a comment