Nejste přihlášen(a) | Přihlásit se

V termínu od 29. do 31.3.2019 se uskutečnilo mapové soustředění SCD JO, tentokrát v kempu v Sedmihorkách, součástí soustředění byla i účast na sobotním závodě žebříčku JO.





V pátek 29. března se sjelo do kempu v Sedmihorkách 70 účastníků soustředění SCD Ještědské oblasti. Tréninky zahájil trénink s volným pořadím kontrol. Na mapě bylo 15 kontrol upravených jako obrázek kočičky a 15 kontrol jako prasátka. DH12 měli orazit 12 a 12 kontrol. DH14 14 a 14 kontrol (kočiček a prasátek). Trénink probíhal v areálu kempu Sedmihorky a nejbližším okolním lese.

Večeře byla v 19:00. Po večeři byla v klubovně teorie –vrstevnice, lidské pexeso a jiné. Ve 20:30 byl start nočního tréninku.

Večerka byla ve 22:00. Unavení školáci ji dodrželi.

V sobotu v 7:30 byla tradiční rozcvička. Výklus asi 1 km protažení, abeceda a výklus zpět. V 8:00 byla snídaně. Vráťa připravil moc užitečný trénink na azimuty po kempu. Děti jej zvládly před startem závodu. Dopolední program tvořil oblastní závod – Mistrovství Ještědské oblasti na middle. Shromaždiště bylo přímo v kempu. Ve 14:00 byl oběd a pak proběhlo vyhlášení OŽ. Do večeře se ještě běžel kompotech se startem v prostoru cíle OŽ. Po večeři byla beseda s Tomášem Dlabajou a miništafetky v areálu kempu.

V neděli 7:30 byla opět rozcvička. Pak se odešlo na štafety přímo před hrad Valdštejn. Statovalo 19 tříčlenných štafet. Odpoledne byla týmová hra. Soustředěním v Sedmihorkách jsem zahájili sérii mapověběžeckých soustředění v sezóně 201


mapy:
pátek – zvířátka mapa
pátek – nočák D12 H12 D14 H14 D16
sobota – azimuťák DH12 DH14 DH12 plná mapa DH14 plná mapa
sobota – kombotech D12 H12 D14 H14 D16
sobota – miništafety mapa
neděle – štafety 1.úsek 2.úsek 3.úsek

výsledky:
pátek – zvířátka mezičasy
pátek – nočák
sobota – azimuťák mezičasy
sobota – závod JO
sobota – kombotech mezičasy
sobota – miništafety
neděle – štafety mezičasy

Již potřetí za sebou TSM Ještědské oblasti vyrazilo do zahraničí během jarních prázdnin Libereckého kraje. Tentokrát destinace byla trochu vzdálenější – volba padla na Portugalsko, a to konkrétně na horskou oblast Aguiar da Beira a místní terény, které se nacházejí v nadmořské výšce mezi 700 – 850 m n. m. Paradoxně jsme tak byli výše, než v místech, kde v Česku klasicky trénujeme nebo bydlíme. Dohromady jsme absolvovali 9 náročných fází, z toho dvě byly sprintové.

Odlet v sobotu 2. března v 6:00 z ruzyňského letiště nebyl úplně příjemný, sraz si dala celá skupina již ve 4:00. Let byl však bez problémový, přestup v Lisabonu do Porta také. Tam jsme se však chvíli zdrželi u půjčovny aut, protože některé věci byly domluveny jinak, než nám bylo předhazováno. Ihned poté jsme však na chvíli (po krátkém nákupu v Lidlu) zajeli k moři a chvíli relaxovali. Otužilejší i okusili sílu mořských vln. Poté přišla cesta, která byla pro některá auta i docela dlouhá. Ubytování se nacházelo necelých 200 km od letiště, takže jsme se docela projeli. Následovala večeře a zasloužený odpočinek po cestě.

Na začátek u moře….

V neděli jsme už naplno trénovali, ale začali jsme zlehka. Úvodní trénink byl zaměřen na seznámení se s místními terény a způsobem orientace v nich. Odpoledne jsme šli již dva okruhy, přičemž řada závodníků byla stínována. Druhý tréninkový den jsme začali kombotechem – první část mapy obsahovala pouze zelenou, vrstevnice a skály, na to navázal docela náročný a úzký had. Ne všichni oběhli vše. Trénink výborně demonstroval to, že nelze trať jen tak oběhnout bez záchytných bodů na postupech a směr je naprosto klíčová o-technika. Odpoledne na nás čekal první sprint. Běželi jsme trať H21E ze závodů ABOM 2019, které proběhly letos v lednu a trať to byla zajímavá s řadou voleb postupů. Procvičili jsme si zase úplně jinou o-rutinu, a to sprinterskou.
Další den byla hned ráno na programu klasika, která se běžela hromadně (některé kontroly byly farstované). Původní parametry nejdelší tratě 11,6 km vzbuzovaly velký respekt, nicméně jsme pro jednotlivé skupiny (mladší holky, starší holky, kluci) tratě zkrátili. Náročné dohledávky, volby postupu, ale i neprůstupné hustníky byly headlinem celého tréninku.

Celá výprava po 2. tréninku

Odpoledne, po 5 fázích, jsme si dali oraz. Kromě odpočinku na hotelu jsme jeli na dvě hodiny do pětitisícového městečka Aguiar da Beira na nákupy, kávu a procházku historickým centrem.

Další den jsme ale už naplno trénovali. Bohužel počasí se zhoršilo, a tak nám skoro po celou dobu tréninku docela dost pršelo. Na programu byl middle (3,8 km) v trochu méně zarostlém lese, kde se však dalo udělat také spoustu chyb. Na to navázal had dlouhý 2,8 km, který ne všichni absolvovali. Odpoledne jsme se znovu vypravili na sprint. Tentokrát jsme běželi ve městečku Aguiar da Beira čtyři sprintové intervaly, mezi nimiž vždy byl krátký výklus. Jednotlivá kola byla dlouhá zhruba 4´-6´ a postupy nabídly řadu rozličných voleb postupů, které byly podrobně rozebírány večer při tradičních rozborech.

Tradiční večerní rozbor.

Poslední tréninkový den jsme začali moc pěkným tréninkem zhruba 30 min JV od místa našeho působení. Řetízek kontrol prověřil všechny po mapové i fyzické stránce, důraz byl zejména na jemné čtení řady detailů a správné odběhy od kontrol. Odpoledne jsme šli závěrečný trénink (bohužel v dešti), kdy jsme se rozdělili do trojic a odběhli štafetové úseky (dva až čtyři). Kontroly byly farstované, trénink to byl rychlý a velmi kontaktní a kdyby nepršelo, bylo by to krásné vyvrcholení celého soustředění.

Před tréninkem…

Večerní balení a úklid vozidel i pokojů už bylo jen „nutné zlo“ na závěr, další den jsme před devátou vyjížděli, zastavili se krátce u moře, odevzdali auta odletěli zpátky domů.

Celou dobu se o nás staral pěkně hotel Terma´s Park, na porce k obědu a večeři jen tak nikdo z nás dlouho nezapomene. Ochutnali jsme mořskou kuchyni, místní speciality i řadu jiných dobrot, následoval vždy zákusek a člověk měl poté problém se vůbec odvalit nahoru do pokojů.

Více informací:
fotky Katky Kaškové fotky Martin Klein fotky Číba
výsledky tréninků


výsledky tréninků

Picánek

Výborné jídlo po celou dobu soustředění