Lyžařské soustředění SCD na MUHU.
Soustředění v termínu od 3.3. do 5.3. se letos zúčastnilo 44 dětí. Trenérský servis zajišťovali Honza Pecka, Iva Lošťáková, Jirka Dejnožka a Mery. Páteční odpolední trénink byl zaměřen na precizní mapování v dohledávkách. Žáci měli na mapě vyznačen okruh a v něm obíhali kupky. Na některých z nich byl lampion. Do mapy měli zakreslit, která kupka to přesně je. Honza a Iva jeli hledat sníh. Večeře byla v 19:00. Po večeři proběhla podpisovka, hra zaměřená na získávání informací o kamarádech. Pokud by na otázku v tabulce s dvaceti otázkami odpověděli ano, mohli se dotazujícímu podepsat do políčka. Pak proběhlo ještě pár mapových cvičení a vyráželo se ven na dva noční mapové tréninky, na kterých se děti postupně vystřídaly. Holky nejprve vyrazily na noční orienťák do lesa. Menší po dvojicích, velké samostatně. Kluci běželi azimutový trénink, který připravil Honza Balogh. Bylo to velmi zajímavé sledovat vracející se chlapce z louky, kde akce probíhala. Měli na papírku slabiky, které opisovali z nalezených azimutových stanovišť. Samozřejmě jen ti nej to měli správně. Z fotky se dá určit, že jich bylo do deseti. Večerka byla ohlášena na 22:00.
V sobotu jsme zahájili den rozcvičkou, pak snídaně, krátký odpočinek, a na lyže. Honza zavelel směr Jindřichovská silnice. Dav orienťáků z Ještědské oblasti vyjel směr Jablonecké sádky. Sníh byl kvalitní, lehce vlhký. Po asi hodinovém nácviku bruslení následovali štafety. Bylo úžasné, jak spořádaně takový dav v šestistupu absolvoval velký počet různých štafetových soutěží bez výrazné kolize. Po návratu k Muhu byl ještě biatlon jednotlivců. Oběd si všichni zasloužili. Odpoledne proběhly biatlonové štafety. Pak přesun na start hladkého závodu na asi 6 km u D14 a H14, ostatní to měli kratší. Některé kategorie startovaly hromadně, některé – H14- intervalově.
Před večeří dětem Lenka Kosková prakticky ukázala správné držení těla a zásady efektivního strečinku. Večeře byla v 18:30. Po večeři se všichni pobavili u odkrývaček, které připravil Jirka Dejnožka. Následoval noční štafetový orienťák kolem chaty Muhu. Opět paměťovým způsobem.
V neděli ráno jsme vstávali někdy okolo sedmé, až na některé jedince, kteří spali až těsně do rozcvičky, která byla v půl osmé. Na rozcvičku jsme se vydali směrem Lučany nad Nisou. V osm byla snídaně. První trénink začal v devět hodin. Na běžkách jsme se vydali dolů k Mšenské přehradě. Nejprve krátký nácvik jízdy na jedné noze a poté rozdělení po kategoriích a trénování techniky. Následovaly krátké nehodnocené štafety po čtyřech týmech. Rozjezd byl soupaž, poté bruslení a do toho musela přijít ještě otočka o 360°. Některým se otočky tak líbily, že jsme je ještě jezdili na krásu. Porota hodnotila, která otočka byla nejelegantnější a zároveň i nejrychlejší, ale bez pádu. A pak kopec nahoru zpět do Jindřichova. Když jsme se seřadili u chaty, zbýval ještě čas do oběda, tak jsme trénovali obratnost soutěží s holemi. Dvojce naproti sobě si vyměnily hůlky a na rozkaz každý odhodil hole toho druhého co nejdál a ten kdo si jako první přinesl své hůlky zpět, vyhrál. Po obědě následoval krátký polední klid a po něm jsme vyrazili opět na běžky. Tentokrát konečně někam jinam. Na běžecký areál Břízky, ale zde stál sníh za houby. Odjezd domů byl ve tři hodiny.
Děkuji Honzovi Peckovi, Ivě Lošťákové, Jirkovi Dejnožkovi, Honzovi Baloghovi, Lence Koskové, Marku Šestákovi a Béďovi za pomoc s přípravou a realizací krásné lyžařské akce pro naděje Ještědské oblasti.
Mery
Mezi prasaty
O víkendu 3. – 5. března vyrazilo SCM a TSM Ještědské oblasti do – pro nás – neprobádaných terénů v okolí Prahy, konkrétně do Říčan a okolí. Jako místo pro ubytování a stravování nám posloužila Říčanská hájovna uprostřed lesa, který byl zmapován. Vaření proběhlo trenérskými silami, asi už dlouho nikdo nebude chtít dělat 220 toastů :-). Pokyny k soustředění a programem jsou k dispozici zde.
V pátek po příjezdu všechny čekal NOB s intervalovým startem na trati s řadou motýlků. Velká část tratě byla záměrně v hustnících, kde bohužel ale číhala řada divočáků. Taktika byla – rovně nebo oběhnout? Mnozí zjistili postupem, že oběhnutí se mnohdy vyplatí i za cenu dvojnásobné délky.
3Drerun: H20, H16+D20, D16
V sobotu ráno byl připraven trochu delší middle (H – 5 km, D – 3,4 km) na mapě Aldašín. Terén, který z části byl rovinatý, místy kamenitý a pochopitelně nechybělo i řada hustníků. Smyslem bylo oběhnout trénink v rychlejším tempu s důrazem na kvalitní čtení mapy. Tréninků se zúčastnili i běžci z Tretry Praha, Kamenice, Pragovky a účastníci Šulda openu. Výsledky najdete zde, mezičasy pak tady.
3Drerun: H, D
Odpoledne jsme se vydali 5 km od Hájovny k tréninku nazvaném „Azimuťák“. Cílem bylo trénink oběhnout v podstatě po čáře a minimálně se od ní odchýlit. Nejen na minulých soustředěních často dorostenci při rozboru říkají: „Šel jsem na směr“. V reálu to ale často vypadá zhruba takto: „Nějak jsem tak random tam šel“. Proto si myslíme, že takové tréninky mají velké opodstatnění – držet směr pomocí buzoly a ťukat si významné body na spojnici. V první části byla mapa kompletní, v druhé pak bez linií. Večer pak proběhl důkladný rozbor tréninků s dataprojektorem i po skupinkách s trenéry.
3Drerun: 4,2 km, 5,5 km, 7,0 km
Soustředění bylo zakončeno možná novou o-disciplínou: Americké krosomikr-o štafetky. Běželo se ve dvojicích. První oběhl svůj okruh, který měl cca 1 km v terénu s řadou detailů a hlavně kontrol, které byly od sebe vzdálené i jen několik málo metrů. Na základě mapy a popisu kontrol (ale bez kódů) musel orazit správné. Po doběhnutí do cíle předal čip spoluběžci a běžel terénní kolečko o délce cca 250 m. Spoluběžec mezitím čip nechal vyčíst a zjistil, kolik má chyb. Po doběhnutí kolečka nahlásil počet chyb, za každou bylo jedno trestné kolo. Až je doběhal, vyrazil na trať druhý. Takto bylo až 11 úseků (pro DH16 9 úseků) na dvojici, každý tedy naběhal na mapě a v tempu 5-7 kvalitních km.
Mapa: úseky-1.část, úseky – 2. část, všechny kontroly
Po krátké zhodnocení jsme se odebrali domů. Další soustředění, které nás čeká, je to Velikonoční.
Fotky od Matěje Burdy