Nejste přihlášen(a) | Přihlásit se

Rozpis naleznete v sekci Dorostenci->Akce. Soustředění je určené pro všechny DH14-DH20. Na programu je stmelování kolektivu, informace o TSM a SCM JO a řada zábavných tréninků.

Nominace SCM na MČR družstev a oblastních výběrů 11. 10. 2015 ve Vracově:

[Info]: Elin a Lea Martanovi jedou v termínu MČR žákovských družstev na závody do Polska. Do Vracova s námi pojedou a závodit budou náhradnice: D14 – Jana Pekařová TUR a D12 – Tereza Průšková STB.

D12: H12:
  1. Lea Martanová (VLI)
  2. Eliška Vitebská (TJN)
  3. Bětka Podrábská (VLI)
  4. Eliška Žejdlíková (LTP)
  5. Josefína Nejedlová (LLI)
  6. Emma Bednaříková (VLI)
  7. Sofie Tomanicová (CHA)
  8. Kristýna Matyášová (CHA)
  9. Štěpánka Hudská (TUR)
  10. Tereza Průšková (STB)

náhradník: –

  1. Vojta Dejnožka (TJN)
  2. Lukáš Vitebský (TJN)
  3. Matěj Tkáč (TJN)
  4. Kuba Peterka (LLI)
  5. Ondra Zabořil (JEN)
  6. Vojta Řehoř (TJN)
  7. Tomáš Ekert (VLI)
  8. Ondra Socha (BOR)
  9. Vilém Bednařík (VLI)
  10. Slávek Janoušek (BOR)

náhradník: Martin Dejnožka (TJN)

D14: H14:
  1. Kateřina Dolejší (STB)
  2. Adéla Rýdlová (TJN)
  3. Majda Rýdlová (TJN)
  4. Míša Šklíbová (TJN)
  5. Anička Mašínová (TJN)
  6. Lucie Nedomlelová (TJN)
  7. Lucie Linková (TUR)
  8. Marie Podrábská (VLI)
  9. Nina Jeřábková (BOR)
  10. Jana Pekařová (TUR)

náhradník: –

  1. Martin Adamec (TJN)
  2. David Šmol (DOK)
  3. Petr Synek (DOK)
  4. Jakub Bílý (LTP)
  5. Ondra Budský (TJN)
  6. Jiří Bek (CHA)
  7. Michal Rokos (TJN)
  8. Pavel Vávra (BOR)
  9. David Bradáč (LLI)
  10. Zabořil Vojta (JEN)

náhradník: –

O prodlouženém víkendu 25.-28.9.2015 se žáci SCD Ještědské oblasti připravovali k vrcholným závodům letošního roku, a to na Mistrovství a Veteraniádu ČR štafet a především na Mistrovství a Veteraniádu ČR klubů a oblastních výběrů žactva. Soustředění proběhlo v Kacanovech, kde je sice terén odlišný od Vracovského, na kterém se poběží mistrovství, ale i tak se zde dalo dobře trénovat na štafety. Ubytování bylo zařízeno v hotelu Králíček, kde se opět nedostávalo postelí pro všechny účastníky, takže někteří museli nocovat ve svých spacácích na karimatkách. Celkem se sešlo 38 dětí z Ještědské oblasti s trenéry Mery Podrábskou, Milošem Eiseltem, Jirkou Dejnožkou, Danielou a Alešem Bednaříkovými.

V pátek odpoledne byl hned po příjezdu na žáky nastražen middle, který byl startován od hotelu (výsledky). Večer si pak mohli zájemci zaběhnout noční závod (výsledky).

V sobotu dopoledne jsme se přesunuli hlouběji do přilehlých hvozdů, kde byly připraveny okruhy. Každý měl za úkol oběhnout své tři úseky, někteří však zvládli potrénovat i více (výsledky). Odpoledne byly odstartovány z louky nad vsí čtyřčlenné štafety ve složení H14, DH10, DH12 a DH14 s tím, že kategorie mladší běhaly z veřejné kontroly hned do cíle a čtrnáctky měly ještě k oběhnutí pytlík. Rozlosování obsazení jednotlivých členů do štafet proběhlo tradiční lístečkovou metodou po obědě, tedy bez jakýchkoliv zásahů trenérů. Přesto byl štafetový závod velmi napínavý a to především v samotném závěru, kdy osm z devíti odstartovaných štafet bylo současně v pytlíku, aniž by jakákoliv ze štafet již závod dokončila. S napětím jsme pak očekávali, jak celý závod dopadne (výsledky). Jelikož byl štafetový závod poměrně náročný, byl večerní program zaměřen na čtení mapy. No vlastně tak trochu i na stvoření mapy, protože žáci ve skupinách, jak běželi odpolední štafety, museli co nejvěrněji ztvárnit z poskytnutých barevných papírů a šňůrek mapu dle předlohy, která jim byla poskytnuta k nahlédnutí v jiném patře budovy hotelu. Nejvíce se povedlo ztvárnění mapy družstvům Davida Šmola, Petra Synka a Jakuba Bílého.

V neděli dopoledne se uskutečnil výlet v okruhu přes Valdštejn a Kopicův statek zpět do Kacanov. Děti měly k dispozici pouze vrstevnicovou mapu, kde byla zakreslena cesta. Za úkol pak měly zakreslit barvy turistických značek, po kterých jsme dle mapy šli. Odpoledne pokračovaly tréninky směřované ke štafetám. Nejprve byl odstartován hromadně scorelauf, nebo spíš závod s volným pořadím kontrol. Podle svého doběhu pak každý startoval po drobném odpočinku v handicapovém závůdku, čímž byl simulován start druhých úseků, jakoby po předávce (výsledky). Večer rozestavil Aleš 12 kontrol u hřiště a opět ve štafetových družstvech s předávkou čipů proběhl závod v ražení. Družstva byla rozlosována do vyřazovacího pavouka a pojmenována podle známých kopců z našeho okolí. Nejrychlejší bylo družstvo „Holubník“ ve složení David Bradáč, Bětka Podrábská, Lucka Linková a Maruška Šestáková. Za tmy pak proběhl závod v nočním štafetovém sprintu (mapka) v blízkosti hotelu (výsledky).

V pondělí dopoledne byl odstartován hodinový scorelauf od blízkého rybníka (výsledky). Po obědě Přednesl Miloš s Mery informace k terénu a prostředí u Vracova, kam někteří pojedou reprezentovat naši oblast. Odpoledne byly děti odstartovány do Milošova závodu Zpátky do pravěku orientačního běhu (výsledky), který byl pomyslnou tečkou za uskutečněným soustředěním.

Fotky 

Jirka Dejnožka

O víkendu 12.-13.9.2015 uspořádal oddíl OK Jihlava poblíž obce Řásná Český pohár štafet a závod ve sprintu v Telči.

Shromaždiště štafetových závodů bylo umístěno na louce nad Velkým pařezitým rybníkem u obce Řásná. Za Ještědskou oblast se v obou dnech vrhlo do závodu 13 štafet v žákovských kategoriích. V sobotním závodě se nejlépe umístili v D12 štafeta JEO 1 ve složení Eliška Vitebská, Emma Bednaříková, Alžběta Podrábská, která obsadila 5. místo, v D14 štafeta JEO 1 ve složení Adéla Rýdlová, Míša Šklíbová, Kateřina Dolejší, která obsadila 4. místo, v H12 štafeta JEO 1 ve složení Lukáš Vitebský, Matěj Tkáč, Vojtěch Dejnožka, která obsadila 4. místo a v H14 štafeta JEO 2 ve složení Hájek Kryštof, Jakub Bílý, David Šmol, která obsadila 9. místo.

Odpoledne po závodě jsme se přesunuli do Telče, kde se uskutečnil spritový závod Český pohár, INOV-8 CUP – žebříček A. Na bednu se zde dostali Vilém Bednařík (VLI), který v kategorii H10 obsadil 3. místo a Lukáš Vitebský (TJN), který v kategorii H12 obsadil 2. místo. Po vyhlášení jsme se přesunuli do tělocvičny SOŠ v Třešti, kde byla zajištěna i strava.

V nedělním štafetovém závodě úspěšně reprezentovali Ještědskou oblast v D12 štafeta ve složení Eliška Vitebská, Emma Bednaříková, Alžběta Podrábská, která obsadila 6. místo, v D14 štafeta ve složení Adéla Rýdlová, Míša Šklíbová, Kateřina Dolejší, která obsadila 3. místo, v H12 štafeta ve složení Lukáš Vitebský, Matěj Tkáč, Vojtěch Dejnožka, která obsadila 2. místo a v H14 štafeta ve složení Martin Adamec, Jakub Bílý, Ondřej Budský, která obsadila 6. místo.

Gratulace patří i všem ostatním našim žákům, kteří úspěšně absolvovali štafetové závody a tím dokázali, že jsou připraveni na Mistrovství štafet a družstev, které se bude konat v termínu 10.-11.10.2015 ve Vracově.

Velké poděkování patří řidičům, kteří pomohli zajistit hojnou účast žáků Ještědské oblasti na závodech.

Fotky

Jirka Dejnožka

 

V sekci žáci → akce byl zveřejněn rozpis k žákovskému soustředění v Kacanovech 25.-28. 9. 2015.

Jak jste možná zaregistrovali, v letošním roce vzniklo TSM – tréninkové středisko mládeže v kat. DH16-20. Na jedné straně je to obdoba a doplněk dosavadního SCM (u nás v oblasti všechny akce probíhají souběžně), na druhé je to výběr dorostu (reprezentační družstvo v kategorii dorostu), protože příští rok již bude zrušen a nominace na Mistrovství Evropy dorostu bude probíhat z členů jednotlivých TSM.

V letošním roce byly do TSM zařazeny všichni áčkaři. Pro příští rok bude výběr sestaven na základě celostátního testování. TSM Ještědské oblasti bude testováno v sobotu 17. října 2015 v Praze. V případě závažných důvodů je možné testování absolvovat v pátek 16. října v Olomouci nebo v neděli 18. října 2015 v Hradci Králové. Nicméně zde již nejspíše nebude zajištěna společná doprava. Testování se bude skládat z testu 3 km na dráze, mapových a psychologických testů ad. Je velmi důležité, aby všichni přijeli na testování odpočatí. Přesný program testů také neznáme a bude upřesňován během září.

Testování je velmi důležité pro všechny. V první řadě pro všechny dorostence, kteří se chtějí zúčastnit akcí tzn. zrušeného výběru dorostu – člen daného TSM bude mít právo jezdit na celorepubliková soustředění. V druhé řadě čím více dorostenců a juniorů bude v daném (našem) TSM, získáme více finančních prostředků a budeme moct více přispět na dané akce. Počítá se, že v celé republice bude zhruba 120-150 členů TSM, v každém TSM pak 15-20 dorostenců a juniorů. Ostatní zájemci v oblasti, kteří mají zájem trénovat, zlepšovat se a být ve skvělé partě lidí, budou zařazeni do SCM Ještědské oblasti. Příští rok by měla být soustředění SCM a TSM společná, nicméně některá akce může být jen pro vybranou skupinu a členové TSM budou mít přednost (např. výjezd do zahraničí).

Důležitá informace pro všechny trenéry: zveme všechny trenéry, předsedy klubů a další zájemce na informační schůzku, která se uskuteční 4. října na OŽ TJN v Jablonci nad Nisou (patrně před vyhlášením výsledků), kde řekneme další informace o testování, zodpovíme na další dotazy a rozhodneme, zda se do Prahy objedná společná doprava (autobus).

Prosím o přihlášku nejlépe do konce září – na schůzku 4.10.2015 v Jablonci: http://1url.cz/8cPD; na testování 17.10.2015 v Praze: http://1url.cz/5cPC.

Konec letních prázdnin se neúprosně blížil a jak jinak završit poslední dny volna než s buzolou v ruce.
Pro soustředění TSM a SCM Ještědské oblasti jsme zvolili kopcovatou destinaci s náročným terénem jak mapově tak běžecky. Orlické hory, respektive Deštné v Orlických horách, do kterého se sjela asi třicítka borců a borkyň na solidní nálož nejen mapových tréninků, které prověřili pevné nervy při dohledávkách kontrol zakreslených v mapě, která svým stavem už dávno neodpovídala skutečnosti, ale i přesnou orientaci v neprůstupném terénu a fyzickou připravenost všech členů výběru.
Pátek 28.8.
Třídenní soustředění jsme zahájili tréninkem nesoucí název Kombotech. Odpolední trať pro průzkum místního terénu dlouhá 6 km, byla rozdělena do několika částí, které se zaměřovaly na různé druhy orientace v prostoru. Mapa bez cest a výraznějších objektů, přesný pohyb po linii, anebo bílý podklad s kontrolami a k tomu hustníky, bažiny a strmé svahy plné kamenů. To vše posloužilo k večernímu rozboru postupů a k diskuzi.

obr1

Tím však večerní program zdaleka nekončil. Po diskuzi a přednáškách některých členů o prázdninových vyžitích v lesním porostu s mapovým podkladem, které absolvovali, (za což jim děkujeme) nás čekal Nočák. Ale ne ledajaký. Noční závod ve dvoučlenných týmech, kde mohl každý ze štafety sebrat z celkového počtu třinácti kontrol pouze dvě a vždy jen sudé nebo liché. Poslední kontrolu pak měli oba členové štafety společnou, ale čekal je výběh do kopce přes celou mapu a zpátky do cíle, kde se v závěru strhl velice zajímavý boj o celkové umístění.

Sobota 29.8.
Dopoledne nás čekal Horský middle v terénu pod Velkou Deštnou s intervalovým startem, který měl sloužit jako simulace závodu semifinále MČR na klasické trati. Všechny čekala 4,5 kilometrová trať, kde se střídaly dlouhé přeběhy a krátké pasáže se shlukem kontrol, kde bylo potřeba hlídat okolní objekty při dohledávce a odběhy od kontrol což se stalo některým osudné. To potvrdil i večerní rozbor a výčet průběhu trati z GPS hodinek.
Odpoledne nás čekaly vyřazovací okruhy. Čtyři krátké okruhy, na kterých se závodilo ve dvojicích, vždy proti sobě na jednom okruhu. Trénink byl zaměřen hlavně na přesnost práce s buzolou a precizní čtení terénu a vrstevnic. Mapa, na které trénink probíhal, byla staršího data a tak tam kde bývala louka, byl najednou „trojkový“ hustník a podobně. Trénink tak byl sice ošizen o kvalitní zpracování mapy, ale ukázalo se, že něco „špatného“ může být pro orientačního běžce velikým přínosem v rozvoji jeho schopností.
Ještě před večerním rozborem sobotních tréninků iniciovali naši svěřenci štafetový závod. První ročník Fofola Cupu v areálu penzionu. Jednalo se o štafetový závod ve stylu pivních štafet, ale místo konzumace kapaliny o hustotě 1050 〖kg ∙m〗^(-3) při teplotě okolí 15°C a při tlaku 0,1 MPa se konzumovala vychlazená točená kofola. Běželo se na mapě, kterou dal dohromady narychlo, ale velice přesně a detailně realizační tým závodu. Při předávkách se Kofola konzumovala v různých polohách jako například v leže, či v plné rychlosti otáčejícího se kolotoče, kde konzumaci ztěžovala nejen bolest zubů, protože Kofola byla opravdu ledová, ale i odstředivá síla a motající se hlavy.

obr2

Po náročném dni proběhlo ještě jeho zhodnocení.

Neděle 30.8.
Dopoledne nás čekala běžecká O-hra „Cesta do nekonečna a ještě dál“, ve které rozhodovala především náhoda. Čtyři hrací kostky na startovní čáře a stejný počet týmů v osudu kostek. Cílem hry bylo najít neznámý cíl, který se ukrýval na vrcholu nejbližšího kopce. Běhalo se po cestách i cestičkách a na každé křižovatce rozhodovala kostka, kudy se budou kroky ubírat. Po uplynutí časového limitu 60 minut mohl každý tým otevřít obálku a co nejrychleji se dopravit do cílové destinace. Záznam tratí každého týmu obsahuje odkaz: 3D Rerun
Na závěr celé akce nás čekal ještě pěší výlet na vrchol Velké Deštné (1115 m. n. m). Čekal nás 12 km dlouhý okruh, na kterém jsme nastoupali přes 400 výškových metrů. Trať absolvovala i malá skupinka běžců, kteří si ji ještě o několik kilometrů prodloužili.
Celá akce se dá považovat za velice zdařilou, co se týče, počasí, terénů a výkonů, ať už fyzických či psychických. Závěrem je nutno poděkovat všem zúčastněným členům za jejich víc než pozitivní přístup a kvalitní výkony. Také všem, kteří se z vlastní iniciativy podíleli na přípravě a realizaci 1. ročníku Fofola Cupu. Dále děkujeme KOB Dobruška za poskytnutí mapových podkladů a nakonec celému realizačnímu týmu a všem, kteří se podíleli na přípravě a na hladkém průběhu soustředění.
Za realizační tým TSM a SCM, Číba

Celková výsledovka: zde